Değerli müşterilerimiz,
Kargo hizmetlerindeki yoğunluk sebebiyle siparişlerinizde gecikme yaşanabilir. Siparişlerinizin zamanında ulaşması için hızlıca paketlerin hazırlandığını bilmenizi isteriz. Limonian ailesi olarak yaşadığımız bu zor günlerde sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.
x
Cildi Beyazlatan Cilt Bakım Rutini ve Ürün Tavsiyeleri

Cildi Beyazlatan Cilt Bakım Rutini ve Ürün Tavsiyeleri

19 Haziran 2018

Cilt Tonu Bozukluğunun En Büyük Nedeni Melanin!

Cilt tonu bozukluğu deyince aklımıza cildin kararması, cilt solgunluğu ve cilt tonundaki dengesizlik gibi sorunlar gelir. Bu sorunların ana nedeni cilt pigmentasyonu ve cildin yaşlanmasıdır. Genellikle bu sorunlar 10’lu yaşlarda cilt pigmentasyonundan oluşur. 20’li yaşların ortasından sonra ise cilt pigmentasyonu ile cildin yaşlanmasından kaynaklanır.

Cilt pigmentasyonunun ana nedeni melanindir. Cildimiz UV ışınlarından kendini korumak için melaninleri oluşturur. Koyu kahverengi olan melanin UV ışınlarını emerek cilde emilmesini engeller. Melanin pigmetlerinin miktarı ve dağılımına göre cilt rengi belirlenir. Fakat fazla üretilen melaninler pigmentasyon gibi cilt tonunun bozukluğuna neden olur.

 

Melanin Nasıl Oluşur?

Melaninin oluşumunu kısaca anlatırsak ‘Cilt UV ışınlarına maruz kalır > Melanin oluşumu etkileyen enzimi baskılar >(Tirozin) Tyrosine oksitlenir > Melanin oluşur > Ölü deri tabakasına geçerek ciltte görünür.’

Tirozin cildin en yüzeydeki (epidermis) tabakasının en altında bulunan melanin de bulunan bir çeşit proteindir ve en küçük parçasıdır. Melanin oluşumu ile ilgili olan enzim (tyrosinase) cildimizin UV ışınlarına maruz kaldığında tirozini oksitler. Oksitlenmiş tirozin melaninleri üretir. Bu melaninlerin ölü deri tabakasına (yani cildimizin en dışı tabakasına) çıkması ile cildimizin tonu değişir ve koyu görünür.

 

Cildin Beyazlaması İçin Ne Yapılır?

Cildi beyazlatmak için ya UV ışınlarını engellemeniz ya da melanin oluşumu engellemeniz gerekir. Yani oluşmuş melaninleri yok etmek değil melanin oluşumu engellemekle cildi beyazlatabilirsiniz. Bu yüzden cilt bakımının etkisini anında göremezsiniz. Cildimiz yaklaşık 28 günde kendini yeniler. Melaninsiz cilt hücreler bu yenileme döngünün tamamlanması ile görünmeye başlar ve cilt beyazlamaya başlar.

Cildin Beyazlaması İçin Etkili Maddeler

Piyasada satılan kozmetik ürünlerinde cildi beyazlatan çeşitli maddeler içerir. Fakat Kore Sağlık bakanlığından onaylanmış sadece 8 adet beyazlatıcı madde vardır. Maddeye göre melanin oluşumu engelleme metodu ve minimum miktarı farklıdır.

-          Melanin oluşumu ile ilgili enzimi olan Tyrosinase’in canlanmasını engelleyen maddeler : Kağıt dutu ekstraktı (Min. %2), Arbutin (%2-%5), Alpha-bisabolol (Min. %0,5), Meyankökü ekstraktı (%0,05)

-          Tyrosine’in oksitlenmesini engelleyen maddeler :  Ascorbyl Glucoside (Min. %2), Ethyl Ascorbic Ether (%1-%2), Ascorbyl Tetraisopalmitate (Min %2)

-          Oluşmuş melanin’in Melanositten ölü deri tabakasına geçmesini engelleyen madde : Niasinamit (%2-%5)

-          Bunun dışında cildin beyazlamasında inci tozu, arbutin, C vitamin ve peptit gibi maddelerin etkili olduğu söylenir.

 

Cildi Beyazlatan Cilt Bakım Rutini

 

Yüzünüzü temizleyin ve güneş kremini kullanın!

Yüzünüzü özenle yıkamak ve güneş kremi sürmek ile yeterince beyazlama etkisi görebilirsiniz. Her gün güneş kremi uygulayarak UV ışınları engelleyip ve melaninin fazla üretimini önleyebilirsiniz. Cilt beyazlatmak için en temel cilt bakım rutinidir.

 

Melanin oluşumu azaltın!

Melanin canlanma-üretme-cilt yüzeyine çıkma gibi 3 aşamada görünmeye başlar. Her aşamaya uygun bakım ile melanin oluşumu azaltabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi tirozinin canlanmasını engelleyebilirsiniz ya da tirozinin oksitlenmesini engelleyerek melanin üretimi engelleyebilirsiniz.

 

Düzenli olarak peeling uygulayın!

Daha önce oluşmuş ve ölü deri tabakasında bulunup cildin solgun görünmesine neden olan melaninleri ise peeling uygulayarak temizleyin. AHA ve BHA gibi kimyasal peeling ürünler daha etkili olacaktır.

 

Cildi nemlendirin ve dinlendirin!

Beyazlatıcı ürünler ile beraber nemlendirici ürünleri de uygulayın. Cildin yenilenme döngüsünü kontrol ederek cildin sağlıklı korunmasını sağlar.

 

Diğer Tüyolar

-          Beyazlatıcı, kırışıklık giderici gibi fonksiyonlu ürünler cildin yenilendiğinde etkisini görebilirsiniz. Hemen etkisini görmeyebilirsiniz. En az bir ay boyunca düzenli uygulamalısınız.

-          Cildimiz adetten sonra 7 gün besin maddeleri ve nemi daha iyi emebilecek hale gelir. Bu dönemde cilt bakım ürünleri yoğun uygulayın. Daha fazla etkisini görebilirsiniz.

 

Limonian’ın Ürün Tavsiyeleri

Makyaj Temizleyici :  LaF Iceland Micellar Cleansing Water

Cilt pigmentasyonunu önlemek için göz ve dudak makyaj ürünlerini makyaj temizleyici ile kalıntıları temizleyin. Beyazlatma cilt bakımının başlangıcıdır.

LaF Iceland Micellar ciltteki makyaj kalıntıları temizleyerek cildin şeffaf ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cilt tonunu iyileştirir.

 

Yüz Temizleyici :  Our Herb Story Foam Cleansing

Gözenek çevresi cilt pigmentasyonunun yoğun görüldüğü bölgedir. Her gün temiz tutulması gerekir. Beyazlatma amaçlanan cilt bakımında genellikle köpük tipi temizleyici tavsiye edilir. Bol köpükler makyaj kalıntılarını ve ciltteki kirleri etkin şekilde temizler.

Our Herb Story Foam Cleansing, bol köpük ile makyaj kalıntılarını ve gözenekleri etkin şekilde temizler. Rosemary, lavanta ve shea butter olmak üzere  3 seçenek mevcuttur.

 

Tonik :  Pax Moly Aloe Vera Toner

Fazla biriken ölü deriyi gidermek ve cilt dokusunu toparlamak için tonikle cilt bakımına başlayabilirsiniz. Ciltteki ton dengesizliğinin iyileşmesinde yardımcı olur.

Pax Moly Aloe Vera Toner su yerine %95 aloe vera yaprak suyu içeren nemlendirici toniktir. Niasinamit ve adenozin içerir. Cildin beyazlamasına ve ciltteki kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Paraben gibi cilde zararlı 15 madde içermez. Hassas cilt için uygundur.

 

Esans :  LaF Whitening Ampoule

Laf Whitening Ampolue adenozin ve niasinamit içeren beyazlatıcı ampuldür. Cilt tonunu dengeleyerek canlılık kazandırır. İçerdiği inci tozu cildin beyazlamasına yardımcı olur.

 

Göz Kremi :  Sesamis Moisture Eye Cream

Sesamis göz kremi soya sütü ve çeşitli bitkisel ekstraktları içerir. Cildin elastikiyetini artırarak ince kırışıklıkların daha az görünmesine yardımcı olur. Cilt tonunu dengeler ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar.

 

Spot Cream :  Medipeel Niasinamide W3

Fazla koyulaşan bölgeye spot kremi uygulayarak daha fazla etkisini görebilirsiniz.

Medipeel Niasinamide W3 Kore sağlık bakanlığından onaylı niasinamit, arbutin ve Alpha-Bisabolol içerir. Melanin oluşumunu  önler ve cildi beyazlatır.

 

Krem :  Dr. Mimi High-Potency V15 Cream

%15 oranında 8 çeşit multi vitamin içeren besleyici kremdir. AA2G ve niasinamit içerir. Cildin beyazlamasına ve canlılık kazanmasına yardımcı olur. Normal su yerine vitamin deposu olarak tanınan kakadu erik suyu içerir(%38).

 

Güneş Kremi :  Seohwabi White Sun Protection Cream

Seowhabi White Sun Protection Cream SPF 50+ / PA +++ olan güneş kremidir. Cildin UV ışınlarından korunmasını sağlar. Paraben içermez. Cildi besleyen bitkisel ekstraktlar içerir. Cilt tonunu net ve parlak bir hale getirir.

 

Peeling :  Pax Moly Whitening Apple Balance

Melanin içeren cilt yüzeyindeki ölü derileri gidermek için haftada bir AHA, BHA gibi asit içeren kimyasal peeling uygulayın. Peelingten  sonra mutlaka güneş kremi uygulayın. Aksi halde cilt pigmentasyonunun daha fazla oluşumuna neden olabilir.

Whitening Apple Balance elma özünü içeren beyazlatıcı yüz peeling jelidir. Soluk ve lekeli cildi iyileştirir ve beyazlatır. Doğal ekstraktlar ciltte birikmiş ölü deri ve kirleri temizleyerek cilde canlılık kazandırır.

 

Kil Maskesi :  Mud Face Mask Mini Pack Aloe Vera

Aloe vera ve bitkisel özler ile gözenek bakımı sağlayan kil maskesidir. Alantoin, teatree, rosemary, lavanta ve sarı papatyadan oluşan bitkisel karışım UV ışınları ve dış etkenlerden kızarmış cildi dinlendirir ve nemlendirir.

 

Gece Kremi :  Abib Relaxing Sleeping Pack

Lekeleri azaltan patenli madde SEPICALM VG içerir. Melanin üretimini engelleyerek lekeye kalıcı çözüm sunar. Yüksek oranda amino asit kompleksi içerir. Gece boyunca cildi nemlendirir.

 

Yüz Maskesi :  Ancors My Bright Bottle Mask

Turuncu süper gıdalar ile vitamin komplekslerinden oluşan canlandırıcı,besleyici ve nemlendirici yüz maskesidir.Cildi gençleştirir ve cilt bariyerini güçlendirir.

Tavsiye ettiğimiz tüm ürünleri set halinde satın almak için tıklayınız!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.