Karma Ciltlere Uygun Kore Kozmetik Ürünleri Limonian'da

Görünüm:
Toplam 39 ürün görüntüleniyor.

Karma cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı? Karma ciltliler hangi ürünleri kullanmalı?

 

Karma Cildin Özellikleri

 

20’li yaşlarda en çok görünen cilt tipidir. Ciltteki yağ ve nem oranının dengesizliğinden dolayı hem kuru cildin hem yağlı cildin özelliğini taşır. Sebum salımı fazla olan alın ve burunda gözenekler geniştir.(yağlı cildin özelliği), Çene ve yanaklarda gerginlik hissedilir. (Kuru cildin özelliği)

Normal ciltler de kullandığı kozmetik ürünlerin değişiminden veya mevsim değişiminden dolayı zaman zaman karma cilde dönüşebilir.

 

Bölgeye göre farklı bakım yapılması gerektiği için bakımı zordur.

Genelde T bölgesi yağlı ve U bölgesi normal veya kurudur.  Fakat bazılar T bölgesi normal ve diğer bölgesi aşırı kurudur. Onun için ilk önce hangi bölgenin hangi cilt tipine ait olduğunu anlaması ve bölgeye göre uygun bakım sağlanması gerekir.

Mesela T bölgesi normal ve diğer kısmı kuru olan cilde sahipsiniz. Fakat cildinizi kuru cilt olarak düşünüp yağlı ürünler kullanırsanız sivilce gibi cilt sorunlarını yaşarsınız.

 

Karma Cildin Bakım Rutini

 

Bölgeye göre farklı bakım uygulayarak ciltteki nem ve yağ oranını dengelemeniz gerekir.

Fazla yağlı olan bölgedeki sebumları gidererek temiz tutmaya çalışın. Ciltteki kuruluktan gerginlik hissedilen yanak ve ağız çevresi ise nemlendirerek ve nemi koruyarak kırışıklıkları önlemeye çalışın.

Karma cilt için maske uygulaması da farklıdır. Yağlı olan T bölgesine kil maskesi uygulayarak gözenekleri temizleyin ve gözeneklerin genişlemesini önleyin. Kuru olan U bölgesi ise gece maskesini uygulayarak gece boyunca nem beslenmesini sağlayın.

 

 

Karma Cildin Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

 

Karma Cilt İçin Makyaj Temizleyici

Normal yüz temizleyicinin waterproof özelliği olan kalın makyajı çıkarması zordur. Önce makyaj temizleyici ile makyajınızı çıkarın. Yavaşça masaj yapın. Kirleri eriterek cildinizi temizleyin.

Yağlı T bölgesi ve kuru U bölgesini temizlemek için bol nem içeren jel tipi makyaj temizleyici uygundur. Ciltteki yağ ve nem oranı dengelemeye yardımcı olur.

Hafif yapıda olan cleansing oil de olabilir. Nemlendirme ve sivilce giderme özelliğine sahiptir. Yüz temizleyici ile tamamlarsanız hafif yağlı olması sorun olmaz.

 

Karma Cilt İçin Yüz Temizleyici

Yüzünüzü yıkarken T bölgesine daha çok özen göstererek fazla biriken sebumları temizlemeye çalışın.  U bölgesi ise hafifçe temizleyerek ciltteki nemi koruyan cilt bariyerinin bozulmamasına dikkat edin. Karma cilt için köpük tipi ürün uygundur. Bol köpükler T bölgesini temizlemek için uygulayın. U bölgesi ise suyla durular gibi az köpükle temizleyin.

 

Karma Cilt İçin Tonik

Yüz temizlemeden sonra T Bölgesinde kalan makyaj kalıntıları ve sebumları gidermek için tonik kullanabilirsiniz. Alkol içeren tonik sebum üretimi azaltarak ciltteki yağ oranı dengelemeye yardımcı olacak. Cilt dokusuna göre makyaj pamuğuyla uygulayın.

 

Karma Cilt İçin Esans

Bölgelere göre farklı cilt tipi olduğu için temel bakım ürünleri de ayrı kullanılması tavsiye edilir. Tek ürünle bakım sağlamak isterseniz yağlı cilt tipi için üretilen esanslar uygulayın. Yağ oranı düşük ve hafif yapıda nemlendirici özelliği olan ürünler tavsiye edilir.

 

Karma Cilt İçin Göz Kremi

Göz çevresinde yağ bezeleri az olduğu için diğer bölgeye göre çabuk kurur ve ince kırışıklıkların oluşumu hızlandırır. Cildi nemlendiren göz kremi ile nem bariyeri oluşturarak kırışıklıkların ve gözaltı morlukların oluşumu önleyebilirsiniz.

 

Karma Cilt İçin Krem/Nemlendirici

Karma cilt de nemlendirilmesi gerekir. Yeterince nem beslenmezse U bölgesi ve yanaklarda ölü derileri kabarır. U bölgesi ve yanaklara daha yoğun şekilde uygulayın. T bölgesi ise ince bir tabaka şekilde hafifçe uygulayın.

 

Karma Cilt İçin Güneş Kremi

Her cilt tipi için en önemli ürün yüz temizleyici ile güneş kremidir. Dışarıya çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş kremi uygulayın.

 

Karma Cilt İçin Peeling

Haftada 1 kere uygulayarak günlük bakımı destekleyebilirsiniz. Yağ salımı fazla olan T Bölgesine daha özenle uygulayın. U bölgesi ve yanaklarda ise cildi uyarmayacak şekilde yavaşça uygulayın.

 

Karma Cilt İçin Kil Maskesi

Haftada 2-3 kere T bölgesine kil maskesini uygulayın. Fazla salgılanan sebumları gidererek günlük bakımı destekleyin.

 

Karma Cilt İçin Gece Kremi

Bölgelere göre farklı bakım sağlanması gerektiği için tek kullanımlık yüz maske yerine gece kremi kullanmanızı tavsiye ederiz. Kuru olan U bölgesi ve yanaklara uygulayın. Yağlı olan T bölgesine ise ince bir tabaka şeklinde hafifçe uygulayın. Haftada 3-4 kere uygulayarak çitteki nem ve yağ oranı dengelemeye çalışın.

 

Karma Cilt İçin Eye Patch/Göz Maskesi

Göz çevresindeki ince kırışıklık ve gözaltı morlukları gidermek ve önlemek için haftada 2-3 kere eye patch uygulayarak günlük bakımı destekleyebilirsiniz.

 

 

 

Karma ciltli ünlüler ya da karma ciltli bloggerları da takip ederek çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

 

Limonian olarak Güney Kore’den en iyi ürünleri sizler için temin etmeye devam ediyoruz!

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.